Craig Anderson
- Post
- Brankár
- Národnosť
Spojené štáty
- Narodený
- 21. 5. 1981, Park Ridge (45 rokov)
- Výška a váha
- 188 cm · 85 kg
- Hokejka
- ľavá
- Draft
- 2001, 3. kolo, 73. celkovo, CHI
- 709
- Zápasy v NHL
- 319
- Výhry
- 43
- Čisté konto
Craig Anderson je bývalý americký hokejový brankár, ktorý naposledy pôsobil v tíme Buffalo Sabres v National Hockey League.
Preslávil sa najmä svojím pôsobením v tíme Ottawa Senators, kde pôsobil deväť rokov (2011 – 2020).
V roku 2017 získal Bill Masterton Memorial Trophy za svoje majstrovstvo a oddanosť hokeju. V sezóne pomohol Ottawe postúpiť do finále konferencie napriek tomu, že v jej polovici odišiel tráviť čas so svojou ženou Nicholle, ktorej bola diagnostikovaná rakovina.
V roku 2001 bol vyhlásený za najlepšieho brankára elitnej kanadskej juniorskej ligy Ontario Hockey League.
Draftovaný bol dvakrát. Najskôr v roku 1999 tímom Calgary Flames (nedohodli sa však na vstupnom kontrakte) a následne v roku 2001 tímom Chicago Blackhawks (kde podpísal vstupný kontrakt).
Spojené štáty reprezentoval na dvoch turnajoch Majstrovstiev sveta (2006, 2008), ani na jednom však nezískal medailu.
Na drese nosil číslo 41 alebo 31.
Text: Wikipédia (CC BY-SA 4.0), upravené
Ocenenia
- Bill Masterton Memorial Trophy 2016/17
Kariéra po sezónach
Všetky súťaže, v ktorých hráč nastúpil – kluby, juniorky, extraligy aj reprezentácia.
| Sezóna | Súťaž | Tím | Z | V | Priem. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1997/98 | MEHL | ChicagoMEHL | 50 | – | 2,86 | – |
| 1998/99 | NAHL | ChicagoNAHL | 14 | 11 | 2,56 | – |
| 1998/99 | OHL | GuelphOHL | 21 | 12 | 3,10 | – |
| 1999/00 | OHL | GuelphOHL | 38 | 12 | 3,59 | 90,3 % |
| 2000/01 | OHL | GuelphOHL | 59 | 30 | 2,63 | – |
| 2001/02 | AHL | NorfolkAHL | 28 | 9 | 2,95 | 88,6 % |
| 2002/03 | NHL | Chicago BlackhawksNHL | 6 | 0 | 4,00 | 85,6 % |
| 2002/03 | AHL | NorfolkAHL | 32 | 15 | 1,94 | 92,3 % |
| 2003/04 | NHL | Chicago BlackhawksNHL | 21 | 6 | 2,84 | 90,5 % |
| 2003/04 | AHL | NorfolkAHL | 37 | 17 | 2,11 | 91,4 % |
| 2004/05 | AHL | NorfolkAHL | 15 | 9 | 1,83 | 92,9 % |
| 2005/06 | NHL | Chicago BlackhawksNHL | 14 | 2 | 3,90 | 86,6 % |
| 2005/06 | NHL | Chicago BlackhawksNHL | 15 | 4 | 2,78 | 90,6 % |
| 2005/06 | WC-A | USAWC-A | 5 | 3 | 2,36 | – |
| 2006/07 | NHL | Florida PanthersNHL | 5 | 1 | 2,21 | 93,1 % |
| 2006/07 | AHL | RochesterAHL | 34 | 23 | 2,56 | 91,9 % |
| 2007/08 | NHL | Florida PanthersNHL | 17 | 8 | 2,25 | 93,5 % |
| 2007/08 | WC-A | USAWC-A | 2 | – | 5,61 | 71,4 % |
| 2008/09 | NHL | Florida PanthersNHL | 31 | 15 | 2,71 | 92,4 % |
| 2009/10 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 71 | 38 | 2,63 | 91,7 % |
| 2010/11 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 33 | 13 | 3,28 | 89,7 % |
| 2010/11 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 18 | 11 | 2,05 | 93,9 % |
| 2011/12 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 63 | 33 | 2,83 | 91,4 % |
| 2012/13 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 24 | 12 | 1,69 | 94,1 % |
| 2013/14 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 53 | 25 | 3,00 | 91,1 % |
| 2014/15 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 35 | 14 | 2,49 | 92,3 % |
| 2015/16 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 60 | 31 | 2,78 | 91,6 % |
| 2016/17 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 40 | 25 | 2,28 | 92,6 % |
| 2017/18 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 58 | 23 | 3,32 | 89,8 % |
| 2018/19 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 50 | 17 | 3,51 | 90,3 % |
| 2019/20 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 34 | 11 | 3,25 | 90,2 % |
| 2020/21 | NHL | Washington CapitalsNHL | 4 | 2 | 2,13 | 91,5 % |
| 2021/22 | NHL | Buffalo SabresNHL | 31 | 17 | 3,12 | 89,7 % |
| 2022/23 | NHL | Buffalo SabresNHL | 26 | 11 | 3,06 | 90,8 % |
| Sezóna | Súťaž | Tím | Z | V | Priem. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1998/99 | OHL | GuelphOHL | 3 | 0 | 4,74 | – |
| 1999/00 | OHL | GuelphOHL | 3 | 0 | 2,73 | 93,1 % |
| 2000/01 | OHL | GuelphOHL | 4 | 0 | 4,25 | 86,9 % |
| 2001/02 | AHL | NorfolkAHL | 1 | 0 | 2,83 | 93,8 % |
| 2002/03 | AHL | NorfolkAHL | 5 | 2 | 2,61 | 92,0 % |
| 2003/04 | AHL | NorfolkAHL | 5 | 2 | 1,84 | 93,4 % |
| 2004/05 | AHL | NorfolkAHL | 6 | 2 | 2,36 | 92,5 % |
| 2006/07 | AHL | RochesterAHL | 6 | 2 | 2,87 | 0,0 % |
| 2009/10 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 6 | 2 | 2,62 | 93,3 % |
| 2011/12 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 7 | 3 | 2,01 | 93,3 % |
| 2012/13 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 10 | 5 | 3,01 | 91,8 % |
| 2014/15 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 4 | 2 | 0,97 | 97,2 % |
| 2016/17 | NHL | Ottawa SenatorsNHL | 19 | 11 | 2,34 | 92,2 % |
| 2020/21 | NHL | Washington CapitalsNHL | 2 | 1 | 2,67 | 92,9 % |
Z zápasy · V výhry · Priem. inkasované góly na zápas · Úsp. úspešnosť zákrokov
Hokej zblízka
Sezóny NHL, ďalšie súťaže, tímy, hráči a reprezentácia na jednom mieste.
- Aktuálna sezónaTabuľka, play-off a výsledky
- Všetky sezónyKonečné tabuľky a víťazi
- Majstrovstvá sveta v ľadovom hokejiOd roku 1920: víťazi, tabuľky a zápasy.
- MS U20Od roku 1977: víťazi, tabuľky a zápasy.
- Euro Hockey TourOd roku 1996: víťazi, tabuľky a zápasy.
- MS žien v ľadovom hokejiOd roku 1990: víťazi, tabuľky a zápasy.
- ZOHOd roku 1920: víťazi, tabuľky a zápasy.
- Svetový pohárOd roku 1996: víťazi, tabuľky a zápasy.
- TímySúpisky a história
- HráčiCelá história NHL
- ReprezentáciaVýsledky na MS a ZOH
NHL naživo sleduj so Zlatou strednou
V Zlatej strednej sú všetky kanály s NHL: zápasy naživo a k tomu 7-dňový archív, keby ti ušiel výber alebo začiatok.
Štatistiky: NHL. Texty a fotky: Wikipédia / Wikimedia Commons (licencia pri každej položke). Text: Wikipédia (CC BY-SA 4.0), upravené
