Patrick Roy
- Post
- Brankár
- Národnosť
Kanada
- Narodený
- 5. 10. 1965, Québec (61 rokov)
- Výška a váha
- 188 cm · 86 kg
- Hokejka
- ľavá
- Draft
- 1984, 3. kolo, 51. celkovo, MTL
- 1029
- Zápasy v NHL
- 551
- Výhry
- 66
- Čisté konto
Patrick Roy je bývalý kanadský hokejový brankár a v súčasnosti tréner mužstva New York Islanders v NHL. Zároveň je spolumajiteľ juniorského tímu Québec Remparts v QMJHL. Do 17. marca 2009 držal rekord NHL v počte víťazstiev a zápasov brankárov, kedy ho prekonal Martin Brodeur. V NHL nastupoval za tímy Montreal Canadiens a Colorado Avalanche. V roku 2003 sa stal členom Hokejovej siene slávy.
Roy je doteraz idolom pre začínajúcich mladých brankárov.
Text: Wikipédia (CC BY-SA 4.0), upravené
Ocenenia
- Conn Smythe Trophy 1985/86, 1992/93, 2000/01
- Stanley Cup 1985/86, 1992/93, 1995/96, 2000/01
- William M. Jennings Trophy 1986/87, 1987/88, 1988/89, 1991/92, 2001/02
- Vezina Trophy 1988/89, 1989/90, 1991/92
Kariéra po sezónach
Všetky súťaže, v ktorých hráč nastúpil – kluby, juniorky, extraligy aj reprezentácia.
| Sezóna | Súťaž | Tím | Z | V | Priem. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1981/82 | QAAA | Ste-FoyQAAA | 40 | 27 | 2,63 | – |
| 1982/83 | QMJHL | GranbyQMJHL | 54 | 13 | 6,26 | – |
| 1983/84 | QMJHL | GranbyQMJHL | 61 | 29 | 4,44 | – |
| 1984/85 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 1 | 1 | 0,00 | 100,0 % |
| 1984/85 | AHL | SherbrookeAHL | 1 | 1 | 4,00 | – |
| 1984/85 | QMJHL | GranbyQMJHL | 44 | 16 | 5,55 | – |
| 1985/86 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 47 | 23 | 3,36 | 87,5 % |
| 1986/87 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 46 | 22 | 2,94 | 89,1 % |
| 1987/88 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 45 | 23 | 2,90 | 90,0 % |
| 1988/89 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 48 | 33 | 2,47 | 90,8 % |
| 1989/90 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 54 | 31 | 2,53 | 91,2 % |
| 1990/91 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 48 | 25 | 2,71 | 90,6 % |
| 1990/91 | Fr-Tour | MontrealFr-Tour | 2 | – | 2,90 | – |
| 1991/92 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 67 | 36 | 2,36 | 91,4 % |
| 1992/93 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 62 | 31 | 3,20 | 89,4 % |
| 1993/94 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 68 | 35 | 2,50 | 91,8 % |
| 1994/95 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 43 | 17 | 2,97 | 90,6 % |
| 1995/96 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 22 | 12 | 2,95 | 90,7 % |
| 1995/96 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 39 | 22 | 2,68 | 90,9 % |
| 1996/97 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 62 | 38 | 2,32 | 92,3 % |
| 1997/98 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 65 | 31 | 2,39 | 91,6 % |
| 1997/98 | Olympics | KanadaOlympics | 6 | 4 | 1,46 | – |
| 1998/99 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 61 | 32 | 2,29 | 91,7 % |
| 1999/00 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 63 | 32 | 2,28 | 91,4 % |
| 2000/01 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 62 | 40 | 2,21 | 91,3 % |
| 2001/02 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 63 | 32 | 1,94 | 92,5 % |
| 2002/03 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 63 | 35 | 2,18 | 92,0 % |
| Sezóna | Súťaž | Tím | Z | V | Priem. | Úsp. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1981/82 | QAAA | Ste-FoyQAAA | 2 | 2 | 1,05 | – |
| 1983/84 | QMJHL | GranbyQMJHL | 4 | 0 | 5,41 | – |
| 1984/85 | AHL | SherbrookeAHL | 13 | 10 | 2,89 | – |
| 1985/86 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 20 | 15 | 1,93 | 92,3 % |
| 1986/87 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 6 | 4 | 4,00 | 87,3 % |
| 1987/88 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 8 | 3 | 3,36 | 88,9 % |
| 1988/89 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 19 | 13 | 2,09 | 92,0 % |
| 1989/90 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 11 | 5 | 2,43 | 91,1 % |
| 1990/91 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 13 | 7 | 3,06 | 89,8 % |
| 1991/92 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 11 | 4 | 2,63 | 90,4 % |
| 1992/93 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 20 | 16 | 2,13 | 92,9 % |
| 1993/94 | NHL | Montréal CanadiensNHL | 6 | 3 | 2,56 | 93,0 % |
| 1995/96 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 22 | 16 | 2,10 | 92,1 % |
| 1996/97 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 17 | 10 | 2,21 | 93,2 % |
| 1997/98 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 7 | 3 | 2,51 | 90,6 % |
| 1998/99 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 19 | 11 | 2,66 | 92,0 % |
| 1999/00 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 17 | 11 | 1,79 | 92,8 % |
| 2000/01 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 23 | 16 | 1,70 | 93,4 % |
| 2001/02 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 21 | 11 | 2,51 | 90,9 % |
| 2002/03 | NHL | Colorado AvalancheNHL | 7 | 3 | 2,27 | 91,0 % |
Z zápasy · V výhry · Priem. inkasované góly na zápas · Úsp. úspešnosť zákrokov
Reprezentácia na MS a ZOH
Góly a asistencie na majstrovstvách sveta, olympiádach a ďalších turnajoch reprezentácií podľa Wikipédie. Z = zápasy, v ktorých bodoval.
| Súťaž | Tím | Z | G | A | B |
|---|---|---|---|---|---|
| ZOH 1998 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Hokej zblízka
Sezóny NHL, ďalšie súťaže, tímy, hráči a reprezentácia na jednom mieste.
- Aktuálna sezónaTabuľka, play-off a výsledky
- Všetky sezónyKonečné tabuľky a víťazi
- Majstrovstvá sveta v ľadovom hokejiOd roku 1920: víťazi, tabuľky a zápasy.
- MS U20Od roku 1977: víťazi, tabuľky a zápasy.
- Euro Hockey TourOd roku 1996: víťazi, tabuľky a zápasy.
- MS žien v ľadovom hokejiOd roku 1990: víťazi, tabuľky a zápasy.
- ZOHOd roku 1920: víťazi, tabuľky a zápasy.
- Svetový pohárOd roku 1996: víťazi, tabuľky a zápasy.
- TímySúpisky a história
- HráčiCelá história NHL
- ReprezentáciaVýsledky na MS a ZOH
NHL naživo sleduj so Zlatou strednou
V Zlatej strednej sú všetky kanály s NHL: zápasy naživo a k tomu 7-dňový archív, keby ti ušiel výber alebo začiatok.
Štatistiky: NHL. Texty a fotky: Wikipédia / Wikimedia Commons (licencia pri každej položke). Text: Wikipédia (CC BY-SA 4.0), upravené
